Stykače – vše, co o nich potřebujete vědět

Stykač jsou speciální formou relé, která umožňují spínání elektrické energie v systémech s vyšším výkonem, jako jsou motory, elektrické ohřívače a osvětlení. Nejčastěji se používají v komerčních budovách a průmyslových zařízeních. Jaké jsou vlastnosti těchto zařízení a co o nich potřebujete vědět?

Rozdíl mezi stykačem a relé
Stykače jsou v podstatě elektrická zařízení, která se používají ke spínání elektrického proudu. Přestože plní podobnou funkci jako relé, existují mezi nimi určité rozdíly. Především se stykače používají v obvodech, které vyžadují vyšší zatížení, zatímco relé obsluhují především pomocné obvody.

stykač

Výhody a vlastnosti stykačů
Mezi významné výhody stykačů patří jejich kompaktní rozměry, které umožňují jejich montáž téměř kdekoli. Proto se často používají v elektromotorech.

Existuje mnoho typů stykačů a každý z nich má své vlastní funkce, použití a možnosti. Konkrétní modely mohou pracovat s napětím od několika desítek až po několik tisíc voltů. Stykače se také liší velikostí. Na trhu najdete jak šikovné modely, které zvládnete ovládat jednou rukou, tak mnohem větší stroje. Některé z nich jsou dlouhé i několik metrů.

Jak stykače fungují?
Klasické stykače jsou elektromechanická zařízení, která podobně jako relé sepínají své kontakty pomocí hnací síly, kterou poskytuje cívka elektromagnetu. Obvykle jsou vybaveny pružinovým mechanismem, jako je tomu u běžných relé. Protože však stykač pracuje v soustavách s vyšším zatížením, řešení těchto dvou zařízení se mírně liší.

stykač 4 polový

K čemu se stykače používají?
Pokud pracujete s jakýmkoli obvodem s vysokým výkonem, hrozí reálné riziko přetížení. Obyčejné relé není konstruováno na zvýšené napětí a může v takové situaci selhat. Abyste zabránili nebezpečnému prostředí pro osoby a zařízení, použijte robustní stykač.

Tento typ zařízení se nejčastěji používá ke spínání silnoproudých motorů, kondenzátorů nebo odlehčovacích systémů. U menších obvodů může stačit jednoduché relé.

Prohlédněte si nabídku TME.eu a vyberte si stykače, které zajistí bezpečnost pro vás i vaše zařízení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup